FAQ – Dexcom
Proglikemia

oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Refuncacja NFZ produktów Dexcom

Czujniki i nadajniki Dexcom G4 PLATINUM i Dexcom G5 Mobile są objęte refundacją. Odbiorniki Dexcom nie podlegają refundacji.   Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie   “pacjenci do ukończenia 26. roku życia z cukrzycą typu I leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brakiem objawów prodromalnych hipoglikemii z wykluczeniem hipoglikemii poalkoholowej)” mogą otrzymać zlecenie na:
 • “4 Sensor/Elektroda do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) do 4 sztuk” miesięcznie, z limitem 600 zł i dopłatą 30%.
 • “Transmiter/Nadajnik do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT)” raz na 8 miesięcy, z limitem 1000 zł miesięcznie i dopłatą 30%
Ile zapłaci osoba, która otrzymała zlecenie na czujniki i nadajnik?
 • Czujnik – pełnopłatny czujnik Dexcom G4 PLATINUM/Dexcom G5 Mobile kosztuje 200 zł. Lekarz może wypisać do 4 sensorów w limicie, a maksymalny miesięczny limit to 600 zł. Jeżeli lekarz wypisze 3 sensory miesięcznie (9 kwartalnie) dopłata wyniesie: 200 * 30% = 60 zł za jeden sensor, 180 za 3 sensory miesięcznie, 520 zł za 9 sensorów kwartalnie.Jeżeli lekarz wypisze 4 sensory miesięcznie (12 kwartalnie) dopłata wyniesie: (150 * 30%) + 50 zł – czyli 95 zł za jeden sensor, 380 za 4 sensory miesięcznie i 1140 zł za 12 sensorów kwartalnie.
 • Nadajnik Dexcom G4 PLATINUM (działa co najmniej 6 miesięcy), kosztuje pełnopłatnie 1000 zł, z refundacją: 1000 zł x 30% = 300 zł Nadajnik Dexcom G5 Mobile (działa co najmniej 3 miesiące), kosztuje pełnopłatnie 650 zł, z refundacją: 650 * 30% = 195 zł
Ile zapłacę jeżeli posiadam zlecenie z przyznanym 47ZND(świadczeniobiorca o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji)?   Lekarz może wypisać takim osobom wyroby medyczne wydawane na zlecenie nad limit i częściej niż mówi limit.   Czujnik – Lekarz może wypisać więcej niż 4 czujniki miesięcznie. W przypadku wypisania zleceń nad limit NFZ  przyjmuje (lipiec 2019), że sensory nad limit mają podstawę refundacji 150 zł za jeden sensor. Sensory Dexcom, kosztujące pełnopłatnie 200 zł będą wymagały dopłaty 95 zł. Jednak lekarz może zdecydować, żeby wystawić zlecenie na 3 sensory miesięcznie (9 kwartalnie) częściej niż raz na kwartał, wtedy dopłata do jednego sensora wynosi 60 zł. Nadajnik – lekarz może zdecydować się wypisać osobom z przyznanym 47ZND redundowany czujnik częściej niż raz na 8-miesięcy

Kto może wypisać dokumenty refundacyjne?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Zlecenie na sensor może wypisać:

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii, Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Kontynuacja zlecenia przez pielęgniarkę lub położną, o której mowa w art. 15a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki
i położnej, przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej

Zlecenie na transmiter może wypisać:

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej Kontynuacja zlecenia także przez lekarza osiadającego specjalizację w dziedzinie pediatrii lub chorób wewnętrznych, lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Jak postąpić w wypadku reklamacji?

Wszelkie zapytania reklamacyjne prosimy kierować do naszego Wsparcia Technicznego produktów Dexcom:

Wsparcie Techniczne
Pon., śr.: 8:00-16:00
Wt., czw., pt.: 10:00-18:00
Tel.: +48221010178
kontakt@dexcompolska.pl

Kiedy pojawi się w Polsce system Dexcom G6?

System G6 pojawi się w Polsce w przyszłym roku (2020).  

Najnowszym w wym momencie systemem Dexcom dostępnym w Polsce jest G5 Mobile. Jest w ciągłej sprzedaży. Jest też objęty refundacją NFZ.

 

Zaczynam używać Dexcom G5 Mobile – gdzie znajdę więcej informacji?

 1. Zaczynasz przygodę z systemem Dexcom G5 Mobile? Bardzo polecamy nasz interaktywny samouczek: dexcom.com/zaczynamy
 2. Zapisz się na webinar z profesjonalnym edukatorem:
 3. Sprawdź czy odpowiedzi na swoje wątpliwości nie znajdziesz w  podręcznikach użytkownika:
 4. Skontaktuj się z naszym Wsparciem Technicznym produktów Dexcom:
  Czynna:
  Pon., śr.: 8:00-16:00
  Wt., czw., pt.: 10:00-18:00
  Tel.: +48221010178
  kontakt@dexcompolska.pl

Gdzie zrealizować zamówienia?

Lista miejsc, w których można kupić elementy systemu Dexcom znajduje się pod tym linkiem.

Czy wypożyczamy elelenty systemu CGM Dexcom G5 Mobile?

Nie prowadzimy takiego programu. Elementy systemu są łatwo dostępne (zobacz gdzie kupisz).

Do przetestowania systemu wystarczy kompatybilny smartfon, nadajnik Dexcom G5 Mobile (650 zł pełnopłatnie, 195 zł z redundacją) i sensor Dexcom G5 Mobile (200 zł pełnopłatnie, 60 zł lub 95 zł z refundacją).

Ile działają nadajniki i czujniki?

Dexcom G5 Mobile

 • Czujnik Dexcom G5 Mobile działa 7 dni
 • Nadajnik Dexcom G5 Mobile działa nie krócej niż 3 miesiące
 • Odbiornik (opcjonalny) Dexcom G5 Mobile ma gwarancję 1 roku

Dexcom G4 PLATINUM

 • Czujnik Dexcom G4 PLATNUM działa 7 dni
 • Nadajnik Dexcom G4 PLATNUM działa nie krócej niż 6 miesięcy
 • Odbiornik Dexcom G4 PLATNUM ma gwarancję 1 roku

Urządzenia kompatybilne

Lista urządzeń, które są kompatybilne z systemem Dexcom G5 / Dexcom Follow / Clarity: https://www.dexcom.com/dexcom-international-compatibility

Lista jest stale poszerzana, dlatego zlecamy sprawdzać ją pod powyższym linkiem. Na stronie, do której odsyła, należy znaleźć odpowiednią tabelę, np.:

 • dla aplikacji Dexcom G5 Mobile App, w lewej kolumnie powinna znajdować się ikona i nazwa aplikacji (prosimy też upewnić się, że w nagłówku pierwszego wiersza widnieje „Poland”)
 • dla aplikacji Dexcom Follow App, w lewej kolumnie powinna znajdować się ikona i nazwa aplikacji (prosimy też upewnić się, że w nagłówku pierwszego wiersza widnieje „Poland”)

 

Gdzie odebrać reklamowane produkty?

Produkty są wysyłane wyłącznie kurierem. Nie ma możliwości odbioru produktu na wymianę osobiście.

Jeżeli Dexcom poprosi o zwrot reklamowanego produktu do analizy, razem z urządzeniem na wymianę będzie załączona koperta oklejona opłaconym wcześniej listem przewozowym oraz foliowa koperta na produkty zagrożenia biologicznego. Należy wtedy reklamowany produkt włożyć w foliową kopertę na produkty zagrożenia biologicznego, następnie tę kopertę włożyć w kopertę oklejoną listem przewozowym i nadać w punkcie DHL parcel (np. sieć Żabka).

Czy Apple Watch będzie działał bez telefonu?

Nie, nadajnik Dexcom G5 Mobile wysyła sygnał najpierw do kompatybilnego smartfona, dopiero smartfon wysyła dane do zegarka. Nie ma możliwości przesyłania danych z czujnika bezpośrednio do zegarka.

Co wchodzi w sklad systemu Dexcom, aby działał?

W Polsce dostępne są dwa systemy CGM Dexcom: nowszy G5 Mobile (dokładniejszy, działa ze smartfonem) oraz G4 PLATINUM (mniej dokładny, potrzebuje dodatkowego odbiornika)

Dexcom G5 Mobile:

 • Czujnik Dexcom G5 Mobile – mierzy poziomy glukozy tuż pod skórą, działa 7 dni
 • Nadajnik Dexcom G5 Mobile – Bezprzewodowo wysyła dane do urządzenia wyświetlającego. Działa wielokrotnie, podczas 3 miesięcy życia baterii.
 • Urządzenie wyświetlające Kompatybilny smartfon lub odbiornik G5 Mobile. Wyświetla: odczyt glikemii, wykres trendów, strzałkę trendu i tempa zmiany.

Dexcom G4 PLATINUM

 • Czujnik Dexcom G4 PLATINUM – mierzy poziomy glukozy tuż pod skórą, działa 7 dni
 • Nadajnik Dexcom G4 PLATINUM – radiowo wysyła dane do urządzenia odbiornika. Działa wielokrotnie, podczas 6 miesięcy życia baterii.
 • Odbiornik G4 PLATINUM. Wyświetla: odczyt glikemii, wykres trendów, strzałkę trendu i tempa zmiany.

Czy można zmienić telefon w trakcie sesji?

Aby zmienić telefon należy najpierw zakończyć sesję w pierwszym urządzeniu. Dopiero po zakończeniu sesji w pierwszym urządzeniu można rozpocząć sesję w nowym urządzeniu. Jeżeli uruchomimy sesję na dwóch smartfonach jednocześnie system nie będzie działał poprawnie.

Od kiedy liczy się okres 3 miesięcy w nadajniku G5 Mobile?

Dla nadajnika Dexcom G5 Mobile to 3 miesiące i czas biegnie od momentu pierwszego założenia na czujnik.

Dla nadajnika Dexcom G4 PLATINUM to 6 miesięcy i czas biegnie od momentu wyjęcia nadajnika z opakowania.

Czy może się zapisać na szkolenie i gdzie?

Tak, spytaj w swoim Ośrodku Zdrowia, czy i kiedy będzie organizowane najbliższe szkolenie. Albo też zapisz się na webinar z profesjonalnym edukatorem:

Sprzedaż poza Polskę (Ukraine, Białoruś)

Prowadzimy dystrybucję wyłącznie na terenie Polski. W sprawie innych rynków należy kontaktować się bezpośrednio z https://www.dexcom.com

Dexcom Clarity – jak korzystać?

Dexcom Clarity to usługa do analizy danych o Twojej glikemii, ale też udostępniania danych Twojemu lekarzowi prowadzącemu.
Sama aplikacja Dexcom G5 jest bardzo prosta i nie pozwala zobaczyć więcej niż 24 godzinny wykres trendu, strzałkę oraz wartość poziomu glukozy, dzięki temu jest mniejsza i bardziej stabilna.
By zobaczyć więcej danych historycznych, średnią wartość glikemii czy szacunkowe HbA1C, swój dzień o najlepszym wyrównaniu zaloguj się do Dexcom Clarity.

Jak zacząć zbierać dane w Clarity?

Jeżeli korzystasz z aplikacji G5 Mobile w telefonie jako odbiorniku, a telefon ma dostęp do Internetu – Twoje dane zbierają się automatycznie.

Jak zalogować się do mojego Clarity?

Można to zrobić na dwa sposoby:

(1) przez przeglądarkę, pod adresem: clarity.dexcom.eu (Uwaga, adres clarity.dexcom.com nie zadziała, pod tym adresem znajduje się usługa dostępna w US. Ze względu na ochronę danych osobowych Unia Europejska ma swój osobny serwer Clarity z rozszerzeniem .eu),

(2) Poprzez aplikację Dexcom Clarity. Wyszukaj „Dexcom Clarity” w App Store lub Google Play i zainstaluj.

Pamiętaj, niezależnie czy korzystasz z przeglądarki czy aplikacji Clarity: należy zalogować się na ten sam login, na którym korzystasz z aplikacji Dexcom G5, „na tym loginie” zbierane są Twoje dane.

Jak udostępnić dane lekarzowi prowadzącemu?

Twój lekarz musi posiadać (darmowe) konto dla placówki medycznej, w nim dodać nowego pacjenta i wysłać Ci zaproszenie na e-mail lub je wydrukować. Wtedy wystarczy, że potwierdzisz zaproszenie z maila lub wprowadzić kod zaproszenia w ustawieniach Twojego Clarity. Pamiętaj, zawsze możesz wyłączyć udostępnianie danych, dane w Clarity nie są też „w czasie rzeczywistym” lekarz zobaczy dane z 3h opóźnieniem.

Nie widzę swoich danych w Clarity

Twoim odbiornikiem jest telefon z aplikacją Dexcom G5 podłączony do Internetu?

Jeżeli widzisz historię odczytów w telefonie dłuższą niż 3 godziny (Clarity ma 3h opóźnienia względem aplikacji G5) i jesteś zalogowany/na do Clarity i nie widzisz danych, sprawdź:

– czy na pewno zalogowałaś/łeś się do Clarity na ten sam login, co w aplikacji (dla pewności możesz odinstalować i zainstalować aplikację G5); bardzo często użytkownicy nie zapisują loginu i mają problemy z zalogowaniem do Clarity podając inny login, wtedy Clarity tworzy nowe konto – inne od tego, na którym zbierają się Twoje dane z aplikacji Dexcom G5

– czy zalogowałeś/łaś się na dobrym serwerze (nie dotyczy aplikacji Dexcom Clarity, dotyczy wyłącznie przeglądarki); pamiętaj, Clarity dla Unii Europejskiej jest dostępne pod adresem clarity.dexcom.eu; adres .com jest adresem usługi dla Stanów Zjednoczonych i nie będzie zawierać Twoich danych z G5 Mobile

Twoim odbiornikiem jest Odbiornik Dexcom G5?

– dane nie będą się zbierać samodzielnie, odbiornik nie jest połączony z Internetem. Trzeba będzie przesłać dane z odbiornika do Clarity
przy pomocy przewodu USB dołączonego do odbiornika.

Zrobiłał/łem wszystko powyższe, Clarity nadal nie działa


Zobacz na www.status.dexcom.com czy usługa jest aktywna. Awarie zdarzają się bardzo rzadko, ale warto sprawdzić czy właśnie nie nastąpił ten nieczęsty moment.