Czym jest ciągłe monitorowanie poziomu glukozy w czasie rzeczywistym (rt-CGM)?

Ciągłe monitorowanie poziomu glukozy (ang. real-time continuous glucose monitoring) to sposób mierzenia stężenia glukozy w ciągu całej doby, realizowany w czasie rzeczywistym. Jest to wygodna alternatywa dla glukometru, ponieważ nie wymaga ona bolesnego nakłuwania palca przy każdym pomiarze cukru. Systemy rt-CGM przeznaczone są dla diabetyków, a wykonywane dzięki nim pomiary cukru stanowią ważną częścią leczenia cukrzycy.

Z czego składa się system rt-CGM?

System rt-CGM składa się (w zależności od modelu i producenta) z małego sensora – który umieszcza się za pomocą aplikatora na tylnej części przedramienia, brzuchu lub na górnej części pośladków na pewien okres (w Dexcom: 10 dni) – oraz darmowej aplikacji (na smartfon i/lub inny odbiornik), dzięki której pacjent może odczytać wyniki cukru. Sensor, w przeciwieństwie do glukometru, mierzy poziom cukru w płynie śródtkankowym, a nie w krwi z palca.

Jeżeli chcesz obejrzeć film przedstawiający, w jakim sposób wprowadza się sensor pod skórę, kliknij TUTAJ

Sensor wykonuje pomiary poziomu glukozy w regularnych odstępach czasu, przez 24 godziny na dobę, i przesyła wyniki w sposób ciągły za pomocą połączenia Bluetooth do kompatybilnego smartfona lub dedykowanego odbiornika. System wyświetla również strzałki trendu, które pokazują kierunek i prędkość zmian poziomu glukozy. Jest to unikatowa funkcja, której nie znajdziemy w żadnym glukometrze. Ciągły wgląd do danych dotyczących poziomu glikemii w czasie rzeczywistym może pomóc w proaktywnym zarządzaniu wysokimi i niskimi poziomami glukozy. Ostrzeżenia i strzałki trendu zapewniają także dodatkowy wgląd w to, w jaki sposób rozmaite czynniki, takie jak posiłki, ćwiczenia i insulina, wpływają na poziom glukozy w danym momencie. Dodatkowo pacjenci mogą za pomocą aplikacji udostępniać swoje dane dotyczące poziomu cukru wybranym osobom (np. członkom rodziny, lekarzowi prowadzącemu, etc.).

Dlaczego pomiary cukru są dla diabetyków ważne?

Osoby z cukrzycą powinny ściśle monitorować stężenia glukozy i podejmować działania, aby unikać ich zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu. Przez wiele lat jedynym sposobem samodzielnego monitorowania poziomu cukru było badanie glukometrem.

Regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru jest jednak bolesne, uciążliwe, mało dyskretne i – co najważniejsze – nie dostarcza osobom chorym na cukrzycę wszystkich informacji potrzebnych do właściwego dostosowania diety lub leków do potrzeb organizmu, które pozwoliłoby utrzymać poziom glukozy we krwi w granicach normy. Systemy ciągłego monitorowania glikemii dają zdecydowanie pełniejszy obraz stanu pacjenta, a dzięki swojej dokładności pozwalają na podejmowanie odpowiednich decyzji terapeutycznych.

Dla kogo przeznaczony jest system ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (rt-CGM)?

Systemy ciągłego monitorowania poziomu glukozy są przeznaczone dla pacjentów z cukrzycą – mogą je stosować zarówno dzieci od 2. roku życia, dorośli, jak i kobiety w ciąży (uwaga!, są to dane dla urządzeń Dexcom, mogą różnić się one w zależności od typu urządzenia i producenta). Zostały one zaprojektowane, aby zastąpić tradycyjną metodę pomiarów glukozy z krwi z palca przy użyciu glukometru i odpowiadają na potrzeby osób z różnymi typami cukrzycy.

Jeśli chcesz uzyskać wiedzę o dostępnych systemach ciągłego monitorowania glikemii i ich zaletach, kliknij