Nie ma wątpliwości, że podróżowanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Podróż nie zawsze oznacza długi lot do obcego kraju, czasami jest to coś o wiele prostszego, jak na przykład wycieczka samochodowa, aby odwiedzić przyjaciela, albo wizyta w sąsiednim mieście w celu obejrzenia przedstawienia teatralnego. Bez względu jednak na to, gdzie się wybierasz, podróżowanie wiąże się z planowaniem. Obmyślanie podróży, dotarcie na miejsce i czerpanie przyjemności wymaga pewnych przygotowań i pracy. Dla osób żyjących z cukrzycą planowanie tego typu przedsięwzięć oznacza dodanie do listy rzeczy do spakowania kilku dodatkowych produktów związanych z chorobą. Może to również oznaczać zebranie informacji na temat miejsca docelowego i wprowadzenie pewnych zmian do swoich przyzwyczajeń. Podróżowanie w dzisiejszych czasach pozwala na wybór rodzaju transportu, który najl­­­­epiej spełnia indywidualne potrzeby. Przy odrobinie przygotowania możesz cieszyć się podróżą – zarówno bliską, jak i daleką.

Jak podróżować z cukrzycą?

Podróż to czas wielu ekscytujących przeżyć – jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia! Spotkania ze znajomymi, oglądanie zabytków i zagłębianie się w lokalne zwyczaje może zająć znaczną część dnia. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas wyprawy cukrzyca jest dodatkowym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę. Zmiany stref czasowych, godzin posiłków i rodzajów żywności mogą wpływać na poziom glukozy. Także sam sposób przemieszczenia się – rodzaj transportu – może być istotnym czynnikiem wpływającym na zarządzanie cukrzycą.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią podróżowanie z cukrzycą:

Uwagi dotyczące cukrzycy podczas podróży samochodem

Podróżując samochodem, zwykle jedziesz przez długi czas bez robienia przerw. W takim przypadku dobrym pomysłem jest trzymanie różnych przekąsek i napojów zarówno słodkich i bezcukrowych w zasięgu ręki1. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu. Podczas podróży samochodem, konieczne jest trzymanie insuliny w samochodzie – zabranie ze sobą lodówki turystycznej pomoże w utrzymaniu jej w stałej temperaturze; pamiętaj jednak, aby unikać bezpośredniego kontaktu insuliny z lodem1. Jeśli jedziesz w gorącym słońcu lub w mroźny zimowy dzień, zachowaj szczególną ostrożność, jeśli chodzi o utrzymanie właściwej temperatury insuliny. Jeśli robisz przerwę w podróży i wysiadasz z auta, nie zostawiaj jej w pojeździe. Niezależnie od tego, czy jest to insulina, czy jakikolwiek inny lek na cukrzycę, zawsze należy zapoznać się z instrukcjami użytkowania dotyczącymi przechowywania leku i postępować zgodnie z nimi.

Jeśli prowadzisz samochód przez dłuższy czas, pamiętaj, aby co jakiś czas zatrzymać się, wysiąść i rozprostować nogi. Robienie tego mniej więcej co dwie godziny może pomóc poprawić przepływ krwi do nóg1 i pozwolić ciału odpocząć. Pamiętaj, że jeśli poziom cukru we krwi jest niski, nie powinieneś prowadzić pojazdu2. Jeśli obawiasz się, że poziom cukru spadnie, gdy będziesz za kierownicą, poproś przyjaciela lub bliską osobę o przejęcie obowiązków kierowcy.

Cukrzyca i podróż pociągiem

Jeśli podróżujesz pociągiem, obowiązuje Cię wiele tych samych wskazówek, co w przypadku podróży samochodem. Na szczęście w pociągu możesz zwrócić większą uwagę na swoje ciało i osobiste potrzeby. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą przekąski, przechowywać insulinę w miejscu o kontrolowanej temperaturze (postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi przechowywania wszystkich leków na cukrzycę) oraz poświęcić trochę czasu na rozciąganie i spacer po wagonie.

Cukrzyca i podróż samolotem

Podróż samolotem wiąże się z innymi kwestiami logistycznymi niż jazda samochodem. Chociaż nie będziesz musiał/-a koncentrować się na drodze, należy pamiętać o tym, jak spakować i przechowywać swoje leki na cukrzycę.

Leki dla diabetyków należy zawsze pakować do bagażu podręcznego i upewnić się, że masz do nich łatwy dostęp. Spróbuj umieścić insulinę w izolowanym termosie lub pojemniku termicznym z szerokim otworem. Pomoże Ci to utrzymać stałą temperaturę insuliny podczas całej podróży1. Podobnie jak w przypadku podróży samochodem, zawsze należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi przechowywania leków na cukrzycę i wyrobów medycznych oraz postępować zgodnie z nimi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed podróżą, aby uzyskać zalecenia dotyczące podawania insuliny w trakcie lotu. Przed podróżą warto poprosić lekarza prowadzącego o zaświadczenie o chorobie i przyjmowanych lekach oraz używanych systemach do podawania insuliny i/lub monitorowania glikemii. Zaświadczenie warto posiadać w języku angielskim.

Podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa warto poinformować funkcjonariuszy lotniska o swojej chorobie i używanej technologii związanej z cukrzycą, aby uniknąć problemów związanych z transportem leków i urządzeń1. Możesz poprosić funkcjonariusza ochrony o kontrolę ręczną zamiast prześwietlenia rentgenowskiego systemu monitorowania glukozy i pompy insulinowej3. Zapoznaj się również z instrukcją obsługi systemu G6, aby uzyskać specyfikacje dotyczące systemów obrazowania i systemu CGM.

Czy można wnosić peny insulinowe do samolotu?

Pacjenci często pytają, czy można przewozić peny insulinowe w samolocie. Obecnie wytyczne zakładają, że peny insulinowe mogą znajdować się w bagażu podręcznym, o ile igły są odpowiednio zabezpieczone i masz je przy sobie.

Cukrzyca i podróże zagraniczne lub zamorskie

Dla wielu osób z obniżoną odpornością i osób żyjących z cukrzycą podróże międzynarodowe nie były w ostatnich latach możliwe. Jednak w miarę jak świat zaczyna się ponownie otwierać, podróże międzynarodowe są dostępne jak dla każdego innego podróżnego. Niezależnie od tego, czy podróżujesz po raz pierwszy, czy jesteś doświadczonym podróżnikiem, oto kilka wskazówek, które mogą sprawić, że Twoja podróż będzie nieco łatwiejsza.

Zmiana strefy czasowej może wpłynąć na harmonogram podawania insuliny lub pory spożywania posiłków. Rozmowa z lekarzem przed podróżą będzie wsparciem w przygotowaniu się do dostosowania dawek insuliny w różnych strefach czasowych lub zrozumieniu, w jaki sposób różne pokarmy mogą wpływać na poziom cukru we krwi. Lekarz może również wydać wszelkie niezbędne zaświadczenia lub dokumenty, które pomogą w przewożeniu leków za granicę lub uzupełnianiu recept w innych krajach. Zapoznanie się z rodzajami insuliny dostępnymi w niektórych krajach i z listą miejsc, w których można je nabyć, będzie bardzo pomocna.

Jeśli monitorowanie poziomu glukozy stanowi problem, warto rozważyć korzystanie z urządzenia do ciągłego monitorowania poziomu glukozy (CGM), takiego jak system Dexcom G6. Dexcom G6 zapewnia dostęp do danych w czasie rzeczywistym na temat poziomu glukozy, a także personalizowane alerty informujące o wysokich lub niskich poziomach glukozy. Niewątpliwym atutem systemu jest to, że aplikacja Dexcom Follow może informować bliskich o Twojej glikemii, nawet gdy nie ma Cię w pobliżu*.

Tworzenie przemyślanego planu podróży

Stworzenie planu podróży z wyprzedzeniem może pomóc w przygotowaniu się na wszelkie nieoczekiwane niespodzianki. Może to również zapewnić większy spokój ducha w trakcie wypoczynku, dzięki czemu można pozbyć się części zmartwień związanych z leczeniem cukrzycy. Podczas tworzenia planu podróży ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie czynności, które będziesz wykonywać podczas wyjazdu. Obejmuje to zarówno zamierzone, jak i nieplanowane działania. Oto kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, tworząc plan wyjazdu:

  • porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakich leków będziesz potrzebować i do jakich będziesz mieć dostęp, jakie dokumenty będą potrzebne przed lotem lub przekroczeniem granicy oraz jak zarządzać dawkami insuliny w różnych strefach czasowych i podczas podróży różnymi środkami lokomocji
  • zlokalizuj apteki/ miejsca, gdzie możesz uzyskać pomoc medyczną w pobliżu miejsca pobytu3
  • wykup ubezpieczenie podróżne przed wylotem3, pamiętaj, żeby zgłosić, że chorujesz na chorobę przewlekłą
  • spakuj dodatkowe leki i sprzęt dla diabetyków3
  • jeśli to możliwe, zabierz ze sobą zapas zdrowych przekąsek3
  • sprawdź, czy w miejscach, do których podróżujesz, można kupić żywność dla diabetyków, jeśli takiej używasz
  • zabierz ze sobą jednorazowe pojemniki na zużyte peny, igły i inne wyroby medyczne1
  • naucz się kilku ważnych słów związanych z cukrzycą w języku kraju, który odwiedzasz; w razie potrzeby możesz zabrać ze sobą rozmówki lub skorzystać z translatora w telefonie, a jeśli korzystasz z aplikacji, zastanów się, gdzie i kiedy będziesz mieć zasięg komórkowy i przygotuj plan awaryjny na wszelki wypadek1
  • trzymaj insulinę, czujniki CGM, glukometr, pompę insulinową i inny sprzęt dla diabetyków z dala od gorących i zimnych miejsc3, pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami użytkowania dotyczącymi prawidłowego przechowywania różnych leków i urządzeń dla diabetyków. Sprawdź czy będziesz mieć swobodny dostęp do lodówki.
  • spakuj sprzęt dla diabetyków do bagażu podręcznego1
  • przygotuj sobie plan radzenia z wysokimi temperaturami, ponieważ mogą one zmienić sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę4
  • znajdź czas na odpoczynek podczas długich dni podróży i unikaj nadmiernego wysiłku2
  • poinformuj innych o swoich zamiarach podróżniczych i stwórz plan, dzięki któremu Twoi obserwatorzy będą mogli Cię wspierać, jeśli otrzymają alert o wysokim lub niskim poziomie glukozy.

Znajdź swoją pasję

Podróżowanie jest wspaniałym sposobem na poznanie świata lub po prostu na spotkanie się ze starym przyjacielem w innym mieście. Bez względu na to, dokąd się wybierasz, najlepszą receptą na przyjemną podróż jest proaktywne podejście do swoich potrzeb przed dotarciem na miejsce.

Zawsze rozmawiaj ze swoim lekarzem przed podróżą, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz podczas wyjazdu. Dobrym pomysłem jest również zebranie informacji na temat kraju lub miejsca, do którego podróżujesz, aby wiedzieć, czego się spodziewać po przylocie. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej lub planujesz odwiedziny w wielu miejscach, szczególnie ważne jest planowanie i upewnienie się, że masz wszystkie potrzebne leki i sprzęt medyczny

Myślisz o podróży w najbliższym czasie? Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w system Dexcom G6 przed wyjazdem! Dowiedz się więcej o Dexcom G6 i o tym, jak można go używać do monitorowania poziomu glukozy już dziś.

Treści zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. W przypadku jakichkolwiek pytań należy zawsze zasięgnąć porady lekarza lub pracownika służby zdrowia.

* Wymaga aplikacji Follow i połączenia z Internetem.

Listę kompatybilnych urządzeń można znaleźć na stronie www.Dexcom.com/compatibility.

1 Diabetes: Travel Tips | HealthLink BC. (2022). Retrieved 17 February 2022, from https://www.healthlinkbc.ca/illnesses-conditions/diabetes/diabetes-travel-tips.

2 Diabetes and Driving. (2022). Retrieved 18 February 2022, from https://www.diabetes.ca/health-care-providers/clinical-practice-guidelines/chapter-21#panel-tab_FullText.

3 21 Tips for Traveling With Diabetes. (2022). Retrieved 17 February 2022, from https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/traveling-with-diabetes.html.

4 Heat and People with Chronic Medical Conditions | Natural Disasters and Severe Weather | CDC. (2022). Retrieved 21 February 2022, from https://www.cdc.gov/disasters/extremeheat/medical.html.